| Watts | 30W / 40W/ 60W |
| Lumens per Watt | 140LM/W |
| Dimmable | YES |
| Motion Sensor | Available |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 5000K |
| Voltage | 90-277V |
| Length * Width * Height | 12.2*5.1in |
| IP | 65 |
| Finish | White |
| Housing | Die-Casting Aluminum Alloy |
| Metal Halide Equal | 100-180W |
| Certificates | ETL DLC PREMIUM |
| Mounting | Ceiling mount or 3/4” thread conduit side or top. |
| Life Hours | 50,000 |
We promise same day shipping, support pick up from our Dallas warehouse
Share This Items :
Over 40% Cashback
Order Over $500,00
100% Secure
Stay updated with our latest products and offers by subscribing to our newsletter.
Max LED Lites is a trusted name in LED lighting solutions. Since 2013, we have been committed to providing top-notch LED products at affordable prices. Our team is dedicated to delivering quality, ensuring your satisfaction every time.
maxledlites.com
Copyright © 2023. All rights reserved. Designed and Developed With ❤️ By Netsite Infotech
Sign up to receive all the latest information on new product releases, industry news, and more.