| Wattage | 26W (3.5FT) |
| Lumens | 3120LM |
| Lumens per Watt | 120 |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 5000K Selectable |
| View Angle | 360° |
| Voltage | 90-277V |
| Mounting | Robust ground cage pre-buried installation |
| Finish | Dark bronze polyester powder coat finish |
| Housing | Die-casting aluminum+Anti-corrosion painting. |
| IP Rating | IP64 |
| Safety Rating | UL Wet Location |
| CRI | 80Ra |
| Warranty | 5 Years |
| Life Hours | 50,000 |
We promise same day shipping, support pick up from our Dallas warehouse
Share This Items :
Over 40% Cashback
Order Over $500,00
100% Secure
Stay updated with our latest products and offers by subscribing to our newsletter.
Max LED Lites is a trusted name in LED lighting solutions. Since 2013, we have been committed to providing top-notch LED products at affordable prices. Our team is dedicated to delivering quality, ensuring your satisfaction every time.
maxledlites.com
Copyright © 2023. All rights reserved. Designed and Developed With ❤️ By Netsite Infotech
Sign up to receive all the latest information on new product releases, industry news, and more.