| Wattage | 110W/165W/220W/300W |
| Lumens | 15400LM /23100LM/30800LM/42000LM |
| Lumens per Watt | 140 |
| Color Temperature | 3000K / 4000K / 5000K / 5700K |
| Beam Angle | 100 Degree |
| Lense | Plastic, Wire Guard Available |
| Voltage | 90-277V / 480V |
| Mounting | Aircraft Cable Hanging / Recessed Mount |
| Dimmable | YES |
| Motion Sensor | PLUG & PLAY |
| Finish | White |
| Housing | Die-Casting Aluminum |
| IP Rating | Suitable For Damp Locations |
| Metal Halide Equal | 300W – 1000W |
| Certificates | UL DLC PREMIUM |
| Warranty | 5 Years |
| Life Hours | 50,000 |
We promise same day shipping, support pick up from our Dallas warehouse
Share This Items :
Over 40% Cashback
Order Over $500,00
100% Secure
Stay updated with our latest products and offers by subscribing to our newsletter.
Max LED Lites is a trusted name in LED lighting solutions. Since 2013, we have been committed to providing top-notch LED products at affordable prices. Our team is dedicated to delivering quality, ensuring your satisfaction every time.
maxledlites.com
Copyright © 2023. All rights reserved. Designed and Developed With ❤️ By Netsite Infotech
Sign up to receive all the latest information on new product releases, industry news, and more.